ایسنا/گلستان کمپ آموزشی رویداد ملی نوآوری مشارکت‌های اجتماعی «نما» اتفاقی متفاوت و سرشار از تجربه، دغدغه فکری و شور و نشاط علمی دوران جوانی‌ست که این‌بار در استان گلستان به منصه ظهور، فروغ و درخشش رسیده است.

پس از صدور فراخوان این رویداد ملی، ۴۲۳ تیم با ایده‌های نو از اقصی نقاط کشور ثبت‌نام کردند که از میان آنها ۷۴ تیم برگزیده و مقرر شده ایده‌ها در پنج پهنه جغرافیایی کشور به میزبانی استان‌های آذربایجان شرقی، گلستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و اصفهان برای انتخاب ایده‌های برتر ارائه شود.

طبق برنامه از پیش تدوین شده، رویداد نما در پهنه شمال غرب، مرداد ماه سال‌جاری در تبریز برگزار و سه تیم از استان‌های قزوین، زنجان و آذربایجان شرقی به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند و کمپ آموزشی تیم‌های پهنه شمال شرق نیز هم اکنون در گرگان در حال برگزاری است.

از جایی که رویداد «نما» مخصوص جوانان ۱۸ تا ۲۵ ساله‌ای است که در قالب گروه‌های سه تا پنج نفره و با برخورداری از دغدغه و مسئله مشخص می‌خواهند ایده‌های نوآورانه خود را در راستای توسعه مشارکت‌های اجتماعی به بلوغ و ورطه عمل برسانند، ولی برگزاری کمپ برای ارائه آموزش‌های لازم جهت پرورش ایده‌ها و در پایان ارائه کارگاهی ایده‌های تیم‌های شرکت کننده توسط سرگروه‌ها و داوری نهایی برای معرفی برگزیدگان، نقطه عطف این رویداد است.

برای آشنایی بیشتر با شکل برگزاری رویداد ملی “نما” پای صحبت سرگروه برخی از گروه‌های ۶ استان شرکت کننده در کمپ پهنه شمال شرق کشور به میزبانی استان گلستان می‌نشینیم.

استفاده از رویداد نما در رفع خلاء ایده‌ها

سرگروه تیم طرح‌نامه فراگیر ملی “زنگ غذا” مهر علی (ع) خراسان رضوی با اشاره به اینکه در ایده ما به مردمی که دغدغه غذا دارند، توجه ویژه شده است، افزود: در همین راستا پیک‌هایی به رستوران‌ها و غذاخوری‌ها اعزام می‌شود تا غذاهایی بلااستفاده جمع‌آوری و به دست نیازمندان برساند.

سورن نعمتی خراسانی، استفاده از ظرفیت رویداد نما را در رفع خلاءهای موجود در ایده بسیار اثرگذار دانست و ادامه داد: شرکت در این رویداد سبب شد تا ایده را گسترش داده و با هدف و شبکه‌سازی ملی در مسیرهای جدید گام بگذاریم.

رویداد نما محفل به چالش کشیدن افراد

سرگروه تیم “کاریار” سمنان در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه شالوده طرح ما به معنای واقعی با مشارکت‌های اجتماعی آمیخته شده است، اظهار کرد: در رویداد نما این ایده به مرحله غیرقابل پیش‌بینی رسیده و نگاه تیم به سوی ایجاد اشتغال و کسب و کار پیش رفته است.

عباس اکبری‌نژاد برگزاری کمپ آموزشی “نما” را محیطی برای ارزیابی ایده‌ها و تفکرها عنوان کرد و افزود: حضور اساتید زبده و متخصص از ویژگی‌های این رویداد است که توانسته کیفیت این اتفاق مهم را ارتقا داد و باید بگوئیم که “رویداد نما، محفل به چالش کشیدن افراد” است.

رویداد نما خلاءها را پر می‌کند

سرگروه تیم “سلامت آوران گیل” در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید به اینکه تیم سه نفره ما از گروهی ۱۵ نفره استان گیلان در این رقابت‌ها حاضر شده است، خاطرنشان کرد: تست فشار و قند خون رایگان، ایده این تیم بوده که در روستاهای دوردست و فاقد درمانگاه قابل اجرا است.

دنیا عبدی‌نژاد، گیلان را دومین استان درگیر با بیماری‌های فشار و قند خون در کشور برشمرد و ادامه داد: با استفاده از ظرفیت ایجاد شده در رویداد نما، ایده ما پرورش یافت و از حالت خانگی خارج شد و در حال حاضر زمینه گسترش فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه برگزاری چنین رویدادها و کمپ‌های آموزشی که از وجود اساتید مجرب بهره می‌برد، می‌تواند خلاءها را پر کند، یادآور شد: یادگیری اصولی در سن جوانی قطعاً نقش مهمی را در رشد و تعالی فکری دارد و حتماً هدف اصلی و نگاه رویداد نما همین موضوع است.

ایجاد جذابیت در ایده‌ها از دستاوردهای رویداد نما

سرگروه تیم “آینده‌سازان طبرستان” مازندران به ایسنا گفت: ایده گروه ما در خصوص پاکسازی و پایداری محیط زیست بوده و به دلیل دارا بودن جنگل، آبشار، کوهستان و طبیعت ساحلی و جلگه‌ای در سه استان شمالی گلستان، مازندران و گیلان مقرر شد تا اجرای ایده ما در این مناطق متمرکز شود.

محمد جواهریان، حفظ محیط زیست را از عوامل جذب گردشگر دانست و اضافه کرد: در ایده پیشنهادی ما مردم پای کار هستند و با برپایی تورهای مختلف طبیعت‌گردی علاوه بر بهره‌مندی از جاذبه‌های طبیعی، برای ساعاتی گردشگران به چالش پاکسازی محیط دعوت می‌شوند.

وی نقش رویداد نما را در ارتقای کیفیت ایده و پرهیز از پراکنده‌گویی بسیار مثمرثمر برشمرد و تصریح کرد: حال با راهنمایی اساتید و ایجاد جذابیت، ایده کامل‌تر شده و به مرحله منطقی و قابل اجرا رسیده است.

عملی کردن ایده هزینه بالا دارد

سرگروه تیم “مدیریت آموزشی” دانشگاه آزاد بجنورد خراسان شمالی با بیان اینکه برخی مشکلات وجود دارند که برای آنها راه حل خوب وجود دارد، بیان کرد: رویداد نما فرصتی مغتنم بود تا بتوانیم ایده خود را ارائه و برای بسط دادن از توان اساتید حاضر در کمپ آموزشی استفاده کنیم.

مبینا سپهری‌مهر هزینه‌های عملی کردن ایده‌ها را بسیار بالا برشمرد و گفت: تکنولوژی در حال بروز شدن است و نباید از قافله علمی عقب نمانیم.

وی کسب مجوز و تامین بودجه را از مسیرهای پیش رو برای تجاری سازی عنوان کرد و ادامه داد: قطعاً از ظرفیت رویداد ملی نما برای تایید ایده و سپس اخذ مجوز استفاده خواهیم کرد.

رویداد نما زمینه‌ساز دوستی و رفاقت اقوام

سرگروه تیم “رویش” گلستان در گفت‌وگو با ایسنا  سازماندهی مشارکت و کمک‌های مردم برای تحصیل کودکان کار و بازمانده از تحصیل را ایده ارائه شده تیم سه نفره رویش در رویداد نما دانست و توضیح داد: کار و بررسی علمی یک ساله در حوزه فکری و رفتاری کودکان کار عامل ارائه ایده تیم ما شد که پس از عبور از مرحله استانی هم‌اکنون در پهنه شمال شرق به رقابت با دیگر گروه‌ها پرداخته است.

علی قاسمی با بیان اینکه وجود کودکان کار در استان گلستان از دیگر عوامل ایجاد انگیزه در اعضای گروه برای کمک کردن به این قشر آسیب‌پذیر جامعه شد، اضافه کرد: آشنایی با این فضا ما را به چالش جدیدی هدایت کرد که بتوانیم گام‌های کوچک را به گام‌های بزرگتر تبدیل کنیم.

وی در خصوص نقش کمپ آموزشی رویداد نما در ساماندهی ایده‌ها گفت: از مرحله ثبت ایده تا به حال که در کمپ هستیم، شاهد تغییرات فکری و باز شدن گره‌های نامفهوم ایده با هدایت اساتید حاضر بودیم که خود مبین نقش بی‌بدیل این رویداد است.

سرگروه تیم رویش گلستان با تاکید بر اینکه رویداد نما زمینه ساز دوستی و رفاقت در کنار توسعه مشارکت اجتماعی است، افزود: حضور دیگر اقوام از سایر استان‌های شمال شرق کشور سبب ایجاد جو صمیمی شد تا بیشتر با چالش‌های موجود در حوزه جغرافیایی آنها برای تکمیل شدن ایده خودمان استفاده کنیم.

به گزارش ایسنا، رویداد ملی “نما” به همت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و تعامل دستگاه‌های اجرایی استان گلستان از جمله اداره کل ورزش و جوانان، جهاد دانشگاهی، پارک علم و فناوری، سمن‌های جوانان و دیگر دستگاه‌ها برگزار شد.

از جایی که قریب به اکثریت شرکت کنندگان رویداد ملی نما این رویداد را در پرورش ایده‌های نو بسیار تاثیرگذار می‌دانند، می‌طلبد تا برنامه‌ای جامع و دائمی برای برگزاری این کمپ‌ها فراتر از پنج پهنه جغرافیایی و در گسترده وسیع‌تر برگزار شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *